Oficjalny portal: Gminny Zarząd Oświaty w Strzelcach Opolskich

Wyszukiwarka


Menu główne


Powiększ tekst
Zmniejsz tekst
Drukuj
powrót

Aktualności w oświacie

WAŻNY TEMAT: M O B B I N G

8 kwiecień 2010
„U nas mobbingują?” – tak zatytułował swój artykuł autor POS (Strzelec Opolski, nr 13 (560), 30 marca-5 kwietnia 2010 roku). Jest to pytanie retoryczne w kontekście treści tego artykułu, w którym autor stwierdza na przykład, że „zdecydowana większość ankietowanych [nauczycieli] po przyjściu z pracy do domu czuje się psychicznie rozbita i wyczerpana”. Przecież każdy, kto chociaż przez krótki czas pracował, wie, że bywają dni, w których tak się właśnie czujemy. Czy jednak każdy powie, że to jest wynik mobbingu? – przecież nie! w których tak się właśnie czujemy. Czy jednak każdy powie, że to jest wynik mobbingu? – przecież nie!

Nie warto byłoby polemizować z tym artykułem, gdyby nie fakt, że tytułowe pytanie, to pytanie retoryczne, które w odniesieniu chociażby tylko do cytowanych stwierdzeń, nasuwa jednoznaczną odpowiedź – „Tak, mobbingują!”.
            Niewarte reakcji byłyby dalsze wnioski autora – gdyby nie to, że przedstawiając wybiórczo dane, można  stworzyć fałszywy, a na pewno niepełny obraz rzeczywistości.

           „U nas” – to znaczy gdzie? - Aby nie przekłamać, podajemy dosłownie zdanie z artykułu: „Kilkudziesięciu pedagogów pracujących w szkołach różnego typu na terenie gminy Strzelce Opolskie wypełniło ankiety przygotowane przez Związek Nauczycielstwa Polskiego”. Powtarzamy pytanie: „"U nas" – to znaczy gdzie?”
           Kolejne, ważne pytania: „Ilu nauczycieli wypełniło arkusz ankiety w gimnazjach – i w których?” , „Jakie wymogi metodologiczne badania diagnostycznego spełniło to "wypełnianie ankiet"? - tzn. jakie były: zasady doboru, a nie tylko liczebność próby badawczej, cele i hipotezy badawcze, procedury, jakość narzędzia badawczego – trafność i rzetelność pytań, przygotowanie ankieterów, zasady tworzenia sytuacji badawczej w placówkach i samo przeprowadzenie diagnozy, założenia dotyczące sposobu wykorzystania wyników…?”
          Pytanie końcowe: , „Na jakiej podstawie uogólnia się wnioski i pozwala sobie na stwierdzenia typu: „”Na pewno nie zostawimy tego bez jakiejkolwiek reakcji”?” 

  ***

            Po przeprowadzeniu rozmów z dyrektorami szkół podstawowych i gimnazjalnych, prowadzonych przez Gminę Strzelce Opolskie oraz na podstawie bazy danych Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Strzelcach Opolskich, można wiarygodnie podać wyszczególnione niżej informacje.

  • Ankietowaniem objęto s z e ś c i u nauczycieli z Publicznego Gimnazjum w Szymiszowie - wyniki w żaden osób nie wskazywały na istnienie problemu mobbingu w tej placówce; w gimnazjach strzeleckich badań nie przeprowadzono.
->W gimnazjach p r o w a d z o n y c h przez Gminę Strzelce Opolskie pracuje 90 nauczycieli i 37 pracowników administracji i obsługi.
                                                                                                                                                                
Biorąc pod uwagę, że ankietowaniem objęto 6 nauczycieli szkół gimnazjalnych - można uściślić, że badaniem objęto ok. 6,67 procent nauczycieli, albo ok. 4,7 procent pracowników zatrudnionych w szkołach g i m n a z j a l n y c h, dla których o r g a n e m   p r o w a d z ą c y m   jest Gmina Strzelce Opolskie.
  • Ankietowaniem objęto ok. s z e ś d z i e s i ę c i u nauczycieli ze wszystkich szkół  z t e r e n u Strzelce Opolskich. 
-> We wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjalnych p r o w a d z o n y c h przez Gminę Strzelce Opolskie pracuje 311 nauczycieli i 123 pracowników administracji i obsługi. 

Ponieważ ankietowaniem objęto ok. 60 nauczycieli wszystkich szkół podstawowych i gimnazjalnych na t e r e n i e gminy Strzelce Opolskie, trudno określić, ilu w tej grupie jest nauczycieli zatrudnionych w szkołach powiatowych, a ilu w gminnych.
  •  Nie objęto ankietowaniem osób zatrudnionych w przedszkolach gminnych (114 nauczycieli i 113 pracowników administracji i obsługi).

 ***

               Nie ulega wątpliwości, że każdy przypadek mobbingu powinien być napiętnowany, ale nie ma też wątpliwości, że takie dane, jakie przedstawiono w artykule „Strzelca Opolskiego”, nie dają podstaw do wnioskowania o konkretnym przypadku mobbingu, ani – tym bardziej – o uogólnieniu: „U nas…”, nawet po dodaniu pytajnika.

                Należy docenić tych, którzy podejmują się poruszania trudnych tematów. Należy jednak wymagać od nich, a co najmniej oczekiwać, kompetencji, których elementami - szczególnie w przypadku związku zawodowego oraz mediów - powinny być: uczciwość i rzetelność.

Opr. GZOiW



Rejestr zmian podstrony
Informację wprowadził(a): Jarosław Pietrucha (2010-04-08 10:01:06)
Informację zmodyfikował(a): Jarosław Pietrucha (2010-04-12 12:04:47)
Liczba odwiedzin: 5787172

Stopka

Data aktualizacji: 18 listopad 2024, Licznik odwiedzin: 18062555
design by fast4net

Zamknij